Co nie powinno trafiać do oczyszczalni przydomowej?

System urządzeń i obiektów technologicznych do usuwania nieczystości jest doskonałym rozwiązaniem dla nieruchomości zlokalizowanych tam, gdzie nie ma kanalizacji. Przydomowa oczyszczalnia nie jest szczególnie skomplikowanym urządzeniem — wymaga jednak poprawnego obchodzenia się z nią oraz utrzymania. Wielu użytkowników nie ma świadomości, co może trafiać do funkcjonującego układu, dlatego wszelkie wątpliwości rozwiejemy w tym artykule!

 

Nie wrzucaj chusteczek, plastikowych patyczków, pieluch i innych podobnych akcesoriów

Do przydomowej oczyszczalni ścieków nie powinny trafiać przedmioty codziennego użytku i wszystkie inne artykuły, które zwykle wrzucasz do pojemnika na śmieci. Mowa o m.in. chusteczkach higienicznych, podpaskach, tamponach, wkładkach higienicznych, pieluchach, watach kosmetycznych oraz plastikowych patyczkach do uszu. Wszystkie wymienione akcesoria przeważnie nie są biodegradowalne, więc mogą doprowadzić do zapchania instalacji i uszkodzenia elementów mechanicznych — pompy, filtra i innych urządzeń.

 

Nie wlewaj mocnej chemii domowej i środków czystości

Poza wspomnianymi akcesoriami, do oczyszczalni przydomowej trafiają również substancje wpływające negatywnie na jakość usuwania zanieczyszczeń i nierzadko powodujące uszkodzenie lub zatrzymanie pracy całego systemu. Mowa o popularnej chemii domowej, która wlewana jest w celu usunięcia bakterii. Niesłuszną sławą cieszą się też środki higieny osobistej:

  • płyny do dezynfekcji,
  • płyny do higieny intymnej,
  • żele antybakteryjne.

Powyższe środki mogą zaburzać naturalne procesy oczyszczania. Przypomnijmy, że przydomowe oczyszczalnie wykorzystują naturalne, żywe mikroorganizmy do neutralizacji ścieków bytowych, dlatego chemia czyszcząca poważnie im szkodzi i łamie podstawową zasadę działania układu. Na rynku bez problemu można znaleźć mniej inwazyjne środki, które pozwalają uzyskać efekt czyszczenia bez negatywnego wpływu na pożyteczne bakterie i mikroorganizmy. Polecamy Ci ekologiczny żel do toalet Eco9 WC GEL dostępny w ofercie PHU Monter.

 

Unikaj olejów i tłuszczy

Nie wlewaj również olejów kuchennych i tłuszczy, ponieważ mogą one prowadzić to powstawania tzw. tłuszczowych korków w rurach i zbiornikach, znacznie utrudniających przepływ.

0
Feed

Zostaw komentarz