Zalety przerobienia szamba na oczyszczalnię

Użytkownicy, pragnący poprawić jakość swojego życia i mający do dyspozycji nieco większy budżet, powinni rozważyć możliwość przerobienia szamba na oczyszczalnię. Dlaczego? Ponieważ wiąże się z tym wiele zalet, które wymieniono poniżej.

 

Poprawa jakości życia

Oczyszczalnie przerobione z szamba zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i chorobotwórczych bakterii w wodzie gruntowej, ponieważ usuwają z niej związki organiczne, detergenty i pestycydy. Dzięki temu osoby korzystające ze zbiornika mogą cieszyć się o wiele lepszą jakością wody, którą można wykorzystać np. do podlewania roślin czy czyszczenia elewacji – bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.


Oszczędności

Zaletą oczyszczalni jest przede wszystkim opłacalność. Zamiast regularnego opróżniania szamba (średnio co kilka tygodni), które jest kosztowne, tego rodzaju konstrukcje umożliwiają ponowne wykorzystanie i recykling ścieków. Oczywiście w oczyszczalniach również zbierają się pozostałości w postaci osadu, jednak ich wywóz odbywa się o wiele rzadziej — średnio 1-2 lata. Z kolei przy rozsądnej eksploatacji sam zwrot inwestycji ma miejsce po około 3-5 latach.


Mniejsze ryzyko powodziowe

Z przerobieniem szamba na oczyszczalnię wiąże się również mniejsze ryzyko powodziowe, ponieważ konstrukcje tego typu mogą magazynować wodę deszczową, która w przeciwnym razie mogłaby przyczynić się do powodzi.


Ekologia

Przerobienie starego zbiornika jest jednym ze sposobów promowania zrównoważonego rozwoju. Poprawa jakości wody i ochrona środowiska przyczyniają się do ochrony ekosystemu i bioróżnorodności, bez obciążania lokalnych czy miejskich konstrukcji usuwających zanieczyszczenia ze ścieków.


Niezależność

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można zgodnie stwierdzić, iż modernizacja zapewnia użytkownikom niezależność — zwłaszcza w miejscach, gdzie niemożliwe jest podłączenie do kanalizacji. W większości przypadków instalacja odbywa się bez nadmiaru zbędnych procedur w ramach pozwolenia na budowę i na tzw. "zamówienie", czyli montaż od ręki. Jak widać, w prosty sposób każdy z nas może być niezależny i jednocześnie zadbać o naturalne środowisko!

0
Feed

Zostaw komentarz