Kiedy przebudować szambo na oczyszczalnię?

Częste wywożenie nieczystości potrafi być czasochłonne i kosztowne. Dlatego coraz więcej osób rozważa przebudowę przydomowego szamba na biologiczną oczyszczalnię. Czy jest to opłacalne? Tak, ponieważ z perspektywy użytkownika tego rodzaju instalacje mają mnóstwo zalet.

 

Wśród nich warto wyróżnić fakt, iż:
• nie są drogie w eksploatacji,
• nie wymagają czasochłonnej konserwacji,
• same ścieki stają się bezbarwne i bezwonne.

 

Co więcej, odchodzi też konieczność stosowania preparatów zapobiegających gniciu i wydzielaniu przykrych zapachów, a same oczyszczone ścieki można wykorzystać do np. podlewania roślin czy chłodzenia układów maszyn gospodarczych. Oczywiście z biegiem czasu w oczyszczalniach naturalnie zbiera się osad, jednak jego wywóz odbywa się średnio raz na kilka lat, co jest o wiele rzadszą czynnością w porównaniu do tradycyjnej utylizacji nieczystości z szamba.


Czy przebudowa wymaga pozwolenia?

Warunkiem jest posiadanie szamba w dobrym stanie. Oznacza to, że zbiornik powinien być szczelny, co umożliwi przebudowę instalacji na biologiczną oczyszczalnię ścieków. Dobrą wiadomość jest fakt, że inwestorzy chcący dokonać modyfikacji nie muszą zmieniać pozwolenia na budowę, gdyż modyfikacja zbiornika jest nieistotnym odstąpieniem od przyjętego projektu budowlanego. Przebudowę trzeba jedynie zgłosić w starostwie powiatowym i następnie przedłożyć projekt.


Jak wykonać przebudowę?

Pierwszą opcją jest wybór oczyszczalni ścieków przeznaczonej do samodzielnej instalacji. Montaż można swobodnie wykonać w łagodnym okresie zimowym, choć polecamy wstrzymać się do cieplejszych miesięcy. Drugą opcją jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonego zespołu, który dostosuje system do indywidualnych wymagań i jednocześnie zadba o jego optymalną wydajność. W tym celu polecamy wejść na stronę phumonter.pl i zapoznać się z kompleksową ofertą firmy Monter Paweł Szymczak, która fachowo doradzi i pomoże dostosować biologiczną oczyszczalnię ścieków do warunków wodno-glebowych danego obiektu.

0
Feed

Zostaw komentarz